Portal za ljubitelje mora, ronjenja i ribolova

Ulješure kod Visa i Šibenika

UljesureDanas, 9.9.2014. oko 12.15, djelatnici Pomorske policije iz Šibenika u redovnoj ophodnji brodom Sv. Nikola Tavelić snimili su pet ulješura (Physeter macrocephalus) u području šibenskih otoka (Zmajan-Tijat). Naknadno, dobili smo informaciju da su ulješure opažene i pored Visa, 7.9.2014. S obzirom da se radi o životinjama koje inače obitavaju u područjima velikih dubina, u slučaju ulaska u kanale između jadranskih otoka prijeti im opasnost od nasukavanja i ugibanje. Područja obitavanja u Sredozemlju povezana su s velikim dubinama te mjestima gdje se dno naglo obrušava u dubinu. Područje najveće brojnosti u blizini Jadrana je u području Helenskog jarka, morske depresije dubine i preko 4000m između Jonskog mora i Krete koja razdvaja Afričku i Helensku ploču.

Ulješure se povremeno pojavljuju i u Jadranu, posebice u dubokom južnom dijelu i u blizini Otrantskih vrata. Tijekom povijesti ulješure su se pojavljivale i sjevernije u Jadranu, a njihovo pojavljivanje najčešće završava nasukavanjem i ugibanjem. Zbog pada brojnosti posljednjih desetljeća nisu zabilježene. Posljednje masovno nasukavanje ulješura desilo se tijekom jutra 11.12.2009. na južnom dijelu talijanske obale Jadrana, na obali Apulie u blizini grada Vieste na poluotoku Gargano gdje se nasukalo sedam ulješura. Jedino dokumentirano masovno nasukavanje u hrvatskom dijelu Jadrana desilo se 15. kolovoza 1853. kada se šest životinja nasukalo kod Novigrada u Istri. Dijelovi kostura tih ulješura završili su u muzejima u Trstu, Beču, Monaku i Berlinu. Kostur ulješure ulovljene 11.5.1895 između Lastova i Korčule čuva se u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju.

Prema procjeni populacija koja obitava u Sredozemnom moru broji manje od 2500 jedinki te je status ove vrste u Sredozemlju „ugrožena“ prema kriterijima Crvene liste Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN). Stoga ovaj događaj zahtijeva dodatnu pozornost. U Hrvatskoj su ulješure strogo zaštićene.

S obzirom da nam je cilj osigurati siguran izlazak ove skupine ulješura iz plitkih dijelova Jadrana, molimo sve građane da čim hitnije dojave svako opažanje kako bi provjerili stanje ovih životinja.

U slučaju opažanja molimo vas da napravite fotografiju i video snimke životinja te da zabilježite točnu lokaciju, smjer kretanja i vrijeme opažanja Svoja opažanja (po mogućnosti čim ih opazite!) dojavite nam na brojeve telefona 051 604666 ili 091 4637424, email Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., Državnom zavodu za zaštitu prirode ili DUZS na broj 112.

Unatoč svojoj veličini, ulješure su za ljude potpuno bezopasne. Međutim, s obzirom da su životinje vjerojatno uznemirene jer se nalaze u zatvorenom i plitkom prostoru, molimo Vas da im se ne približavate kako zbog straha i uznemiravanja ne bi uzrokovali njihovo slučajno nasukavanje!

Video kod Šibenika možete pogledati ovdje!